Porážka prebieha cca 1x za 14 dní, po vašej objednávke vás vždy budeme obratom kontaktovať s upresnením dodania.

Od pestovania až po finalizáciu v BIO kvalite

 

 

 

Farma Beckov

Nachádzame sa v areáli, ktorý bol kedysi obhospodarovaný PD Beckov so zameraním prednostne na chov ošípaných. Potom sa však dostal do rúk rodiny Kořínkovcov a začal sa úplne nový príbeh.

Začiatky

Písal sa rok 2011, keď pán Tomáš Kořínek st., otec Matěja Kořínka, ktorý túto farmu momentálne vedie, našiel v Beckove vhodné miesto na servisné stredisko pre poľnohospodárske stroje, keďže sa zaoberal ich predajom a servisom. Boli to priestory PD Beckov. Postupne sa však tento pôvodný zámer zmenil a vizuál tohto areálu pretransformoval na farmu so všetkým, čo k tomu patrí. Ako hovorí Ing. Matěj Kořínek, absolvent zemědělskej univerzity v Brne, odboru zootechniky, na začiatku ich činnosti to bolo takmer 10 rokov hlavne o búraní starých maštalí a prestavbe celého areálu pre vlastné potreby.

Od začiatku vedeli, že chcú spracovávať ovocie napríklad na mušty, ktoré v tom období na trhu chýbali. Pôvodne mali spracovateľskú linku v Čechách, v roku 2019 ju presunuli na farmu v Beckove a od roku 2023 už výroba štiav prebieha na tejto farme. Rozhodli sa ísť aj cestou BIO. Celý podnik, rastlinná aj živočíšna výroba, sa tak prezentuje značkou zeleného lístka od roku 2020. V praxi to znamená ekologické hospodárenie na 500 hektároch pôdy, z ktorej 300 hektárov tvorí orná, časť je TTP a necelých 30 hektárov sú ovocné sady. Portfólio dopĺňa živočíšna výroba, kde sa zamerali na chov hovädzieho dobytka, mäsového plemena charolais a chov ošípaných. O tom, že kráčajú správnou cestou, svedčí aj ocenenie Biofarma roka, ktoré získali na Slovensku v roku 2022, ale aj ďalšie ceny, ktoré ich produkty získali v Čechách.

 

Ovocie z Bielych Karpát

Asi tretinu suroviny na spracovanie si zabezpečujú vo vlastných ovocných sadoch, ktoré sú lokalizované buď v Beckove alebo v Rudicích v Čechách. V Beckove sa nachádzajú viacročné výsadby sliviek, višní a hrušiek. Pred pár rokmi tu s úspechom pestovali aj marhule, posledné 3 až 4 roky im však kompletne úrodu zničili neskoré jarné mrazy. Táto oblasť v blízkosti povodia Váhu sa vyznačuje hlavne štrkovitými pôdami. Tento hendikep z hľadiska kvality pôdy však vyvažuje dostatok vody pre závlahu, ktorú riešia hlavne formou kvapkovej. Avšak extrémne letné teploty aktuálneho ročníka dali rastlinám napriek doplnkovej závlahe zabrať a prejavilo sa to napríklad aj drobnejšími plodmi v prípade sliviek.

Ako prechádzame areál firmy, každé voľné miesto je využité na výsadbu arónie alebo rakytníka. Tieto výsadby sú z obdobia rokov 2012 až 2015 a prednostne sa zameriavali práve na tieto rastliny, keďže sa vyznačujú obsahom látok s mnohými zdravotnými benefitmi. Arónia je naštepená na kmieniku, čo umožňuje ľahší zber, nevýhodou však je, že sa nedá zberať mechanizovane. O rakytník, ako rastlinu s vysokým obsahom vitamínu C, začal byť zvýšený záujem hlavne v období pandémie covid-19 a zdá sa, že tento trend pretrváva. Rozhodli sa preto postupne navyšovať jeho výmeru. Momentálne sú s počtom viac ako 20 tisíc vysadených rastlín 2. najväčším pestovateľom v rámci Slovenska a ich ambíciou je mať najväčšiu výmeru rakytníka v strednej Európe. Každý rok tak dosádzajú cca 10 hektárov. Sadenice získavajú z Českej republiky, zamerali sa totiž prevažne na českú odrodu Botanika, ktorej plody sú veľké až 1,5 cm a sú na malej stopke, čo uľahčuje zber. Zaujala ich aj chuť, ktorá sa mierne odlišuje od bežnej chuti rakytníka. Navyše im vyhovuje aj z hľadiska dozrievania, keďže zreje na prelome júla a augusta, takže na zber môžu využiť napríklad aj študentov. Na hektár sadia asi 1100 kusov, na každých 10 rastlín je jeden opeľovač. Keďže táto rastlina plodí na dvojročnom dreve, prispôsobujú rez tak, že strihajú polovicu až dve tretiny zarodených konárikov v rámci jednej rastliny. Tento systém sa im osvedčil z hľadiska dosahovaných úrod, ktoré sú na úrovni 6 ton z hektára. V minulom roku ich však prekvapili škorce, ktorým rakytník zachutil a postarali sa o výraznú redukciu úrody.

 

Pestovanie v bio

Prechod na biorežim nebol úplne bez problémov a v ovocinárstve to pocítili zo začiatku hlavne výrazným poklesom úrod až na 20%. Potrápili ich napríklad vošky aj piliarka slivková. Na druhej strane si však po čase, keď hospodária ekologicky, všimli výrazný nárast biodiverzity v sadoch. Vidieť to najmä na zvýšenej populácii lienok, ktoré im pomáhajú v boji s voškami. Opeľovanie v sadoch zabezpečuje asi 50 včelstiev. Hospodárenie v ekologickom režime ich naučilo, že dôležitý je hlavne ochranný opakovaný zásah v pravý čas, keďže tieto prípravky nie sú také účinné ako tvrdá chémia. Ekológia nepovoľuje používanie herbicídov na boj s burinami, prešli preto hlavne na mulčovanie medziradí výsadieb. Pestovanie v tomto systéme je hotová veda a postupne sa ho učia aj vďaka poradenstvu, ktoré im poskytujú zástupcovia firmy Ovocný strom.

 

Všetka produkcia sa spracováva

Spracovateľskú linku majú umiestnenú v jednej z viacerých budov, ktoré patria do areálu. Kúpili ju v Rakúsku a plne vyhovuje ich potrebám. Ich výrobky sú založené na jablkách, do ktorých pridávajú rôzne ďalšie ovocie a príchute. Východisková surovina sa preto najskôr umýva, drví a prechádza cez lis. Potom nasleduje pastér a produkt vo forme šťavy sa plní do rôznych obalov a objemov podľa toho, aká je objednávka. Väčšinou majú systém nastavený tak, že v priebehu sezóny si pripravujú surovinu, ktorú skladujú vo veľkoobjemových sudoch a v priebehu roka sa podľa potreby a záujmu odberateľov spracováva. Využíva sa aj odpad, napríklad výlisky z ovocia zhodnotia ako krmivo pre hovädzí dobytok. Pokiaľ ide o rakytník, ten je špecifický z hľadiska skladovania aj spracovania. Je potrebné skladovať ho pri nízkej teplote, aby sa plody dali ľahko oddeliť od konárikov. To je zabezpečené skladovaním v lodnom kontajneri, so zvyšujúcou sa produkciou však plánujú pri jeho spracovaní využiť tekutý dusík.

Za každou činnosťou treba hľadať aktívnych ľudí a tu sa spojil tím ľudí, ktorý zabezpečuje okrem ovocných sadov aj rastlinnú a živočíšnu výrobu. Ako hovorí pán Kořínek: ,,Je to zámer, pretože v každom roku niečo vyjde, niečo zase nie, taká je práca v poľnohospodárstve. Preto sme nastavili výrobu tak, aby sme stáli na viacerých pilieroch a prípadné straty dokázali vykryť z iného odvetvia.“ Ak by ste na tento záber výroby hľadali množstvo zamestnancov, budete asi prekvapení. Pracuje tu 6 stálych a ako hovorí pán Kořínek, hoci každý pracovník má pridelenú konkrétnu pozíciu, ich cieľom je maximálna flexibilita, takže sa pracuje tam, kde je to aktuálne treba. Cieľom je, aby tím ľudí bol vyťažený v celom roku efektívne, na pomoc si však podľa potreby volajú aj brigádnikov či študentov.

 

Marketing je dôležitý

A ako poznáte produkty tejto farmy? Veľmi jednoducho, ide o známu značku Ovocňák, za ktorej marketingom a obchodom stojí hlavne brat pána Kořínka Tomáš. Stratégia, zameraná na produkciu a spracovanie s puncom bio, sa vypláca, a tak ich produkty možno nájsť prakticky v každej predajni zdravej výživy nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Či už ide o desiatové ovocné šťavy pre deti, balené v malých objemoch 250 ml, alebo ovocné plátky, cukríky, stále hľadajú ďalšie možnosti spracovania a kombinovania ovocia.

Zákazníci si ich môžu od minulého roka zakúpiť spolu s ďalšími produktami tejto farmy nielen v ich podnikovej predajni, ale aj vo výdajnom automate Farmabox pred budovou farmy. Tu si môžu vybrať aj ďalšie produkty, napríklad mäsové výrobky či mlieko.

Ako hovorí pán Matěj Kořínek, zo začiatku bol predaj z dvora dosť ťažký a nefungoval tak, ako by si predstavovali. Pomaly sa ale minca otočila a dnes výraznejší podiel na predaji tvoria aj zákazníci, ktorí vedia, čo chcú a požadujú lokálne potraviny. Svojimi výrobkami tak dokážu zásobiť okruh zákazníkov vo vzdialenosti cca 15 až 20 km od Beckova. Ovocie predávajú v rámci celého Česka a Slovenska, mäsové produkty sa im darí odbytovať hlavne lokálne.

Snaha zvládnuť celý proces od výroby až po odbyt, a hlavne pocit, že toto veľké sústo, ktoré si tu vzali na plecia, robia stále s elánom a presvedčením, to všetko cítiť na tejto inšpiratívnej biofarme v Beckove.

zdroj : Sady a vinice